Program na úterý 31. března

Program Dnů tibetské kultury ve Slaném na úterý 31. března 2009

Aula Gymnázia V.B. Třebízského ve Slaném v 10 hodin

Příkrá stezka země sněhů

Tibet - foto Daniel Berounský
Tibet – foto Daniel Berounský

Povídání o současném Tibetu s PhDr. Danielem Berounským, Ph.D.,Ústavu jižní a centrální Asie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Beseda je určena pro studenty Gymnázia V.B. Třebízského. Příchozí z řad veřejnosti jsou srdečně vítáni.

Tibet je zemí paradoxů. Představovaný je jako země značné materiální chudoby a zároveň i studnice moudrosti lidstva. Je zemí pustin s řídkým osídlením, přesto je ho po celé zeměkouli plno. Prošel nelehkými obdobími náhlých zvratů. A to je jen náznak množství kontrastů, které se s Tibetem pojí.

Povídání o Tibetu se bude po úvodním naznačení historických událostí soustředit na dva rozdílné osudy z dnešního či nedávného Tibetu. Osud moderního básníka, který hledal pro Tibeťany novou cestu a cestu charizmatického buddhistického mistra, který naopak věří, že v Tibetu budou osvědčené způsoby platné i dnes. Oběma je společné, že se ocitli v neznámé situaci. Ta není jen problémem násilného obsazení Tibetu, ale i stále silnějšího moderního světa.

^ na začátek stránky

Malá galerie Vlastivědného muzea ve Slaném v 18 hodin

Tibetský buddhismus na Západě

Jan Matuška
Jan Matuška

Přednáška o tibetském buddhismu na Západě. Prastaré Buddhovy metody, jejichž nepřetržitá linie se stovky let předává prostřednictvím tibetských lamů, mohou být přínosem pro každodenní praktický život v moderním západním světě.

Jan Matuška (*1974, Jilemnice) vystudoval pedagogickou fakultu Východočeské univerzity v Hradci Králové, kde se podílel na založení tamního buddhistického centra linie Karma Kagyu buddhismu Diamantové cesty. Je žákem lamy Oleho Nydahla. Buddhistické útočitě přijal v září 1997. Překladatel a majitel překladatelské agentury.

^ na začátek stránky

Městské kino ve Slaném v 19.30

V kruhu znovuzrození a Dotek z druhého břehu

Viliam Poltikovič
Viliam Poltikovič

Dva filmy Mgr. Viliama Poltikoviče (*1958), známého díky cyklu Duše východu, některým dokumentům v sérii Cestománie či seriálu televizních promluv duchovního učitele JUDr. Eduarda Tomáše s názvem Paměti mystika. Viliam Poltikovič nejen poutavé filmy o východních filosofiích a psychotronických fenoménech točí, ale jako jogín a mystik prakticky žije v jejich duchu. Rozhovor s Viliamem Poltikovičem (protibet.org).

Prostřednictvím poutníků poznáváme nejen běžný život Tibeťanů, ale hlavně jejich duchovní pojímání světa a bytí v něm. Zatímco v naší společnosti je smrt považována za tabu a většina lidí se o ní bojí mluvit, tibeťané mají přípravu na smrt dokonale rozpracovanou. Smrt je šancí, jak proniknout do podstaty věcí.

Filmy uvede PhDr. Daniel Berounský, Ph.D.,Ústavu jižní a centrální Asie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

V kruhu znovuzrození
V kruhu znovuzrození

V KRUHU ZNOVUZROZENÍ. Hlavním motivem hodinového dokumentu je pouť kolem hory Kailás, nejposvátnější hory Asie, posvátné jak pro buddhisty, tak pro hinduisty, džinisty a bönisty. Kailás má tvar pyramidy, na každou světovou stranu pod ním pramení velká asijská řeka; je považován za osu vesmíru, střed světa. Nachází se v západním Tibetu a cesta kolem něj představuje psychicky i fyzicky nejnáročnější náboženskou pouť na naší zemi. Prostřednictvím poutníků poznáváme nejen běžný život Tibeťanů — vesničanů, nomádů, ale hlavně jejich duchovní pojímání světa a bytí v něm. Pozoruhodný a pro nás inspirující je tibetský koncept smrti, podle kterého se Tibeťané během života na smrt připravují, zbavují se strachu z ní a berou ji jako šanci, předěl k novému a lepšímu životu v nekonečném koloběhu existencí v různých sférách bytí. Stejně tak inspirující je postoj každého Tibeťana — ví, že šťastný bude jen tehdy, když budou šťastní všichni kolem a proto soucítí se všemi bytostmi. (2003, režie: Viliam Poltikovič)

Dotek z druhého břehu
Dotek z druhého břehu

DOTEK Z DRUHÉHO BŘEHU. Hlavní představitelka nachází cestu k tibetskému pojetí, které se ke smrti staví otevřeně, nevnímá ji tragicky, ale jako významný předěl ve věčném koloběhu proměn. Zatímco v naší společnosti je smrt považována za tabu a většina lidí se o ní bojí mluvit, tibeťané mají přípravu na smrt dokonale rozpracovanou a v mnohém přínosnou i pro nás. Umírající je veden ke zklidnění, k tomu, aby si uspořádal své věci i myšlenky a připravil se na odchod do jiného bytí. Smrt je šancí, jak proniknout do podstaty věcí. Průvodkyně filmem, Edita Kleckerová, se k tibetské duchovní kultuře dostává ve chvíli, kdy jí v hospicu umírá těžce nemocný tatínek. Podaří se jí podniknout cestu do Tibetu, kde zažívá bezprostřední zkušenost s tolik odlišnou kulturou, ale nachází zde i motivaci ke změnám ve svém osobním životě. (Režie: Viliam Poltikovič, scénář: Richard Erml, Viliam Poltikovič, odborná spolupráce: Zuzana Ondomišiová) Dotek z druhého břehu (ceskatelevize.cz)

^ na začátek stránky

Knihovna Václava Štecha ve Slaném, celý týden 30. března—3. dubna 2009

Týden tibetské kultury v knihovně V. Štecha ve Slaném

30. a 31. března v pobočce Na Dolíkách vždy od 10 hodin a 1. a 2. dubna v dětském oddělení knihovny vždy od 10 hodin — TIBET — TAJEMSTVÍ ČERVENÉ KRABIČKY — beseda pro žáky 4. tříd o knize Petra Síse • 30. března—2. dubna po celou otevírací dobu pobočky Na Dolíkách — XIZANG ZIZHIQU — vědomostní soutěž pro děti o Tibetu plném tajemství a záhad • 30. března—2. dubna ve studovně knihovny V. Štecha ve Slaném — TIBET NA INTERNETU — internetové adresy o Tibetu a organizacích, které Tibetu pomáhají. www.knihovnaslany.cz

^ na začátek stránky

Na všech akcích Dnů tibetské kultury ve Slaném můžete ochutnat tibetský nápoj z čaje ”časuma“.