Program na čtvrtek 2. dubna

Program Dnů tibetské kultury ve Slaném na čtvrtek 2. dubna 2009

Městské kino ve Slaném v 9 hodin (promítání pro gymnázium)

Nářek sněžného lva

Dokumentární film odhalující temná tajemství současných tibetských dějin. www.cryofthesnowlion.com

Nářek sněžného lva
Nářek sněžného lva

Tento oceněný dokumentární snímek, filmovaný během devíti cest Tibetem, Indií a Nepálem, představuje dekádu usilovné práce. Film provádí diváky po dlouho zakázané „střeše světa“ s nebývalou obrazovou bohatostí. Od zřídka viděných rituálů v odlehlých klášterech po koňské závody s Khampskými válečníky; od nevěstinců a slumů ve svatém městě Lhase po velkolepé himálajské vrcholy a průsmyky stále rušné nomádskými karavanami jaků. Temná tajemství současných tibetských dějin se ve filmu odhalují díky síle výpovědi osobních příběhů a rozhovorů, doprovázených souborem tajných a archivních záběrů, které nikdy předtím nebyly sestaveny do jednoho filmu. Hrají: Ed Harris, Tim Robbins, Martin Sheen, Shirley Knight, Susan Sarandon (USA, 2002, 104 min)

^ na začátek stránky

Výtvarný ateliér Gymnázia V.B. Třebízského ve Slaném v 10 hodin

Tisk z tibetských dřevěných desek

Přijďte si vyzkoušet tradiční techniku tisku tibetských knih z originálních jalovcových ručně vyřezávaných tibetských desek (xylografie). Tuto tvořivou dílnu pro nás připravila PhDr. Zuzana Ondomišiová.

Tato dílna je určena pro studenty gymnázia. Případní další zájemci z řad veřejnosti se mohou přihlásit na e-mailu: tibet@slansko.cz. Kapacita míst je omezená. Zájemcům o tuto dílnu také doporučujeme jako přípravu navštívit besedu Tibet a tibetské sbírky v Náprstkově muzeu v PrazeMgr. Helenou Heroldovou ve středu 1. dubna 2009 v 17.30 v Malé galerii Vlastivědného muzea ve Slaném.

Zuzana Ondomišiová (foto: tibinfo.cz)
Zuzana Ondomišiová (foto: tibinfo.cz)

PhDr. Zuzana Ondomišiová (*1962 v Praze). Etnoložka, tibetanistka. Již během studia etnologie na pražské FF UK se výrazně zaměřila na kulturu Indie a Tibetu. Téměř deset let pracovala v Národní knihovně v Praze, kde se zasloužila o doplnění a rozvoj fondů etnologické a orientalistické literatury. Tibet poprvé navštívila v roce 1988 a od té doby se do něj stále vrací. Rok 1990 strávila v Austrálii, kde se účastnila terénních výzkumů skalních maleb a rytin původního obyvatelstva a studovala jeho tradiční způsob života. Mnoho let se věnuje odborným i osvětově-vzdělávacím přednáškám pro veřejnost (přednášela externě na FF UK v Praze, FF Ostravské univerzity), spolupracuje s nakladatelstvím DharmaGaia na překladech a vydávání knih o tibetské kultuře, zejména o učení tibetského buddhismu a bönismu, podílela se na realizaci řady dokumentárních filmů o Tibetu. Od devadesátých let minulého století připravila několik etnologických výstav o Tibetu, jeho obyvatelích, náboženství, kultuře a způsobu života. Je spoluzakladatelkou Nadačního fondu Potala, který se věnuje záchraně tibetské kultury a humanitární pomoci Tibeťanům (např. projekt pro nevidomé v tibetské Lhase, SOS vesnička Bir/Suja v Indii).

^ na začátek stránky

Střední integrovaná škola ve Slaném v 15—17 hodin

Ochutnávka tibetských jídel

Tibeťané Sonam a Tashi pro vás připraví některá z jídel tradiční tibetské kuchyně spolu se studenty Střední integrované školy ve Slaném.

^ na začátek stránky

Střední integrovaná škola ve Slaném v 17 hodin

Tibet — střecha světa

Ivana Bakešová
Ivana Bakešová

Beseda s cestovatelem Janem Pospíšilem spojená s výstavou fotografií z jeho cest po Tibetu.

POZOR, ZMĚNA PŘEDNÁŠEJÍCÍHO – Protože Jan Pospíšil odlétá 1. dubna neplánovaně do Číny, přednášku převezme jeho kolegyně z CK China tours, PhDr. Ivana Bakešová, neméně fundovaná průvodkyně se specializací na Tibet a Čínu. Ivana Bakešová je soudní tlumočnice a překladatelka, specialistka na moderní Čínu. Přenášela na FF Univerzity Palackého v Olomouci. Z Tibetu má dlouholeté cestovatelské zkušenosti, v CK China Tours provází cestovatele po Číně a Tibetu od roku 1998. Ivana Bakešová uvede i kolekci fotografií Jana Pospíšila z jeho cest po Tibetu.

Jan Pospíšil vystudoval v roce 1999 sinologii na FF Univerzity Palackého v Olomouci. Tibet navštívil poprvé v roce 1996 a od té doby se tam každoročně pravidelně vrací. Je dlouholetým průvodcem po Číně a Tibetu a programovým managerem CK China Tours.

Fotografie Jana Pospíšila »

^ na začátek stránky

Knihovna Václava Štecha ve Slaném, celý týden 30. března—3. dubna 2009

Týden tibetské kultury v knihovně V. Štecha ve Slaném

30. a 31. března v pobočce Na Dolíkách vždy od 10 hodin a 1. a 2. dubna v dětském oddělení knihovny vždy od 10 hodin — TIBET — TAJEMSTVÍ ČERVENÉ KRABIČKY — beseda pro žáky 4. tříd o knize Petra Síse • 30. března—2. dubna po celou otevírací dobu pobočky Na Dolíkách — XIZANG ZIZHIQU — vědomostní soutěž pro děti o Tibetu plném tajemství a záhad • 30. března—2. dubna ve studovně knihovny V. Štecha ve Slaném — TIBET NA INTERNETU — internetové adresy o Tibetu a organizacích, které Tibetu pomáhají. www.knihovnaslany.cz

^ na začátek stránky

Na všech akcích Dnů tibetské kultury ve Slaném můžete ochutnat tibetský nápoj z čaje ”časuma“.