Program na pátek 3. dubna

Program Dnů tibetské kultury ve Slaném na pátek 3. dubna 2009

Střední integrovaná škola ve Slaném v 10—13 hodin (pro základní školy)

Ochutnávka tibetských jídel pro školy

Některá z jídel tradiční tibetské kuchyně pro vás připraví studenti Střední integrované školy ve Slaném společně s tibetským kuchařem.

^ na začátek stránky

Refektář kláštera bosých karmelitánů ve Slaném v 18.30

Setkání v refektáři karmelitánského kláštera

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném
Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Tibetoložka Zuzana Ondomišiová, Tibeťan a zástupce karmelitánů jsou příslibem velmi zajímavého setkání s povídáním o Tibetu a buddhismu, s promítáním a ukázkou hry na tibetské nástroje v refektáři karmelitánského kláštera ve Slaném. Tibetské hudební nástroje nám představí a praktické ukázky předvede náš přední etnomuzikolog Vlastislav Matoušek.

 

Zuzana Ondomišiová (foto: tibinfo.cz)
Zuzana Ondomišiová (foto: tibinfo.cz)

PhDr. Zuzana Ondomišiová (*1962 v Praze). Etnoložka, tibetanistka. Již během studia etnologie na pražské FF UK se výrazně zaměřila na kulturu Indie a Tibetu. Téměř deset let pracovala v Národní knihovně v Praze, kde se zasloužila o doplnění a rozvoj fondů etnologické a orientalistické literatury. Tibet poprvé navštívila v roce 1988 a od té doby se do něj stále vrací. Rok 1990 strávila v Austrálii, kde se účastnila terénních výzkumů skalních maleb a rytin původního obyvatelstva a studovala jeho tradiční způsob života. Mnoho let se věnuje odborným i osvětově-vzdělávacím přednáškám pro veřejnost (přednášela externě na FF UK v Praze, FF Ostravské univerzity), spolupracuje s nakladatelstvím DharmaGaia na překladech a vydávání knih o tibetské kultuře, zejména o učení tibetského buddhismu a bönismu, podílela se na realizaci řady dokumentárních filmů o Tibetu. Od devadesátých let minulého století připravila několik etnologických výstav o Tibetu, jeho obyvatelích, náboženství, kultuře a způsobu života. Je spoluzakladatelkou Nadačního fondu Potala, který se věnuje záchraně tibetské kultury a humanitární pomoci Tibeťanům (např. projekt pro nevidomé v tibetské Lhase, SOS vesnička Bir/Suja v Indii).

Vlastislav Matoušek
Vlastislav Matoušek

Doc. Vlastislav Matoušek Ph.D. (*1948) vystudoval na hudební fakultě AMU v Praze kompozici a postgraduální kurz hudební teorie. V roce 1996 jako stipendista Japan Foundation studoval hru na šakuhači u Kifu Mitsuhashiho v Tokiu a japonskou tradiční hudbu u prof. Osamu Yamagutiho na University of Letters v Osace. Na hudební fakultě AMU v Praze v roce 2001 obhájil disertaci „Kinetika v etnické hudbě“ a získal doktorát v oboru hudební teorie – teorie skladby, v roce 2004 byl jmenován docentem.

Od roku 1991 přednáší etnomusikologii na katedře teorie a dějin hudby hudební fakulty AMU v Praze, od roku 1999 také na Ústavu pro hudební vědu FF UK v Praze. Jako teoretik se zabývá hudbou mimoevropských kultur, hudební kinetikou a organologií („Rytmus a čas v etnické hudbě“, Togga, Praha 2003). Spolupracuje jako hudební publicista s Českým rozhlasem v Praze.

Je uměleckým vedoucím a dirigentem souboru soudobé hudby Ensemble 108 Hz, se kterým vystupuje při prezentacích experimentální hudby a vlastních skladeb pro hlasy, šakuhači a další nástroje, včetně exotických a folklorních z osobní rozsáhlé sbírky, často v kombinaci s elektronikou. Na exotické perkuse (tabla, dholak, tibetské mísy), folklorní flétny a další nástroje hraje od r. 1979 meditativní hudbu inspirovanou orientem v souboru Relaxace.

Vlastislav Matoušek a prof. Leopold ve Slaném
Vlastislav Matoušek a prof. Leopold ve Slaném

 

Stránky Vlastislava Matouška (www.shakuhachi.cz), kompletní text biografie

^ na začátek stránky

Knihovna Václava Štecha ve Slaném, celý týden 30. března—3. dubna 2009

Týden tibetské kultury v knihovně V. Štecha ve Slaném

30. a 31. března v pobočce Na Dolíkách vždy od 10 hodin a 1. a 2. dubna v dětském oddělení knihovny vždy od 10 hodin — TIBET — TAJEMSTVÍ ČERVENÉ KRABIČKY — beseda pro žáky 4. tříd o knize Petra Síse • 30. března—2. dubna po celou otevírací dobu pobočky Na Dolíkách — XIZANG ZIZHIQU — vědomostní soutěž pro děti o Tibetu plném tajemství a záhad • 30. března—2. dubna ve studovně knihovny V. Štecha ve Slaném — TIBET NA INTERNETU — internetové adresy o Tibetu a organizacích, které Tibetu pomáhají. www.knihovnaslany.cz

^ na začátek stránky

Na všech akcích Dnů tibetské kultury ve Slaném můžete ochutnat tibetský nápoj z čaje ”časuma“.