Základní informace o Tibetu
Základní informace o Tibetu (převzato z cs.wikipedia.org)
Tibet je historické území ve střední Asii. Z velké části se rozkládá na Tibetské náhorní plošině a jeho průměrná výška dosahuje přibližně 4 900 m n. m., pročež se Tibetu někdy říká „střecha světa“. Tradičním etnikem Tibetu jsou Tibeťané hovořící tibetským jazykem. V minulosti býval Tibet nezávislým královstvím, od padesátých let 20. století je z drtivé části svého území součástí Čínské lidové republiky. Před intervencí Čínské lidové republiky byl Tibet několik desetiletí, mezi 1. březnem 1913 a 23. květnem 1951, fakticky nezávislým státem.
Historický Tibet se skládal ze tří provincií – Amdo, Kham a Ü-Cang a měl rozlohu okolo 2,5 milionů km2. K Tibetu se někdy počítá též Bhútán a území v severní Indii – Ladak, Sikkim a severní část Arunáčalpradéše (tzv. Jižní Tibet). Asi polovinu území historického Tibetu dnes zabírá Tibetská autonomní oblast.
V Tibetu má náboženství a duchovno tradičně velmi významné postavení a prostupuje napříč celou tibetskou kulturou. Starodávnou náboženskou tradicí Tibetu je bön, který začal později ustupovat buddhismu, podle tradičního podání zaneseného do Tibetu Padmasambhavou (Guru rinpočhe) někdy v 8. století. Přesto se bön zachoval až do dnešní doby hlavně mezi tibetským obyvatelstvem čhamdoské oblasti. Několik bönistických klášterů, obývaných černě oděnými mnichy, je ještě dnes roztroušeno též v okolí khamského města Derge (dnešní S-čchuan). V Tibetu brzy po příchodu buddhismu vznikla specifická forma vadžrajánového buddhismu prostě nazývaná tibetský buddhismus, který je dnes praktikován i v dalších oblastech jako je Mongolsko, Ladak, Burjatsko, Tuva či Kalmycko. V tibetském buddhismu se vyvinuly čtyři hlavní tradice (školy):
- Gelug(pa), škola žlutých čepic, byla založena lamou Congkhapou (1357–1419). V 16. století obdržel představitel gelugpy, lama Sönam Gjamccho, od mongolského chána titul dalajláma a již jeho druhý nástupce Ngawang Lozang Gjamccho se stal světským vládcem Tibetu. Mimo dalajlámů pochází z této školy další významná linie tulkuů – pančhenlámové.
- Kagjü(pa) je rozdělena na několik dalších škol, k nejznámějším patří Dukpa kagjü a Karma kagjü. Počátky školy vedou až k lámovi Gampopovi (1079–1153), případně jeho předchůdcům Tilopovi, Naropovi, Marpovi a Milaräpovi. V 11. století se v této škole vyvinula linie karmapů, přičemž vůbec prvním se stal Düsum Khjenpa.
- Ňingma(pa), „škola červených čepic“, je nejstarší ze čtyř velkých škol tibetského buddhismu. Založil ji asi v 8. století Padmasambhava, učení školy přijal král Thisong Decän jako státní náboženství.
- Sakja(pa), „škola šedé země“, má původ svého názvu ve jméně tibetského kláštera Sakja založeného v roce 1073. Zejména ve 13.–15. století se těšila významnému politickému postavení.
Převzato z Wikipedie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Tibet).
Na všech akcích Dnů tibetské kultury ve Slaném můžete ochutnat tibetský nápoj z čaje ”časuma“.
Vstup na všechny akce Dnů tibetské kultury ve Slaném je volný
Propagační materiály ke stažení:
- Skládačka-program Dnů tibetské kultury ve formátu PDF:
Program
(2.8 MB).
- Plakát Dnů tibetské kultury ve velikosti A3 ve formátu PDF:
Plakát A3
(940 kB).
- Leták Dny tibetské kultury ve Slaném A4 pro barevný tisk:
Leták A4 barevný
(1.53 MB).
- Leták Dny tibetské kultury ve Slaném A4 pro černobílý tisk:
Leták A4 černobílý
(320 kB).
Podívejte se dále na:
Odkazy jinam: