Program na středu 1. dubna

Program Dnů tibetské kultury ve Slaném na středu 1. dubna 2009

Městské kino ve Slaném v 9 hodin (promítání pro gymnázium)

V kruhu znovuzrození a Dotek z druhého břehu

Viliam Poltikovič
Viliam Poltikovič

Dva filmy Mgr. Viliama Poltikoviče (*1958), známého díky cyklu Duše východu, některým dokumentům v sérii Cestománie či seriálu televizních promluv duchovního učitele JUDr. Eduarda Tomáše s názvem Paměti mystika. Viliam Poltikovič nejen poutavé filmy o východních filosofiích a psychotronických fenoménech točí, ale jako jogín a mystik prakticky žije v jejich duchu. Rozhovor s Viliamem Poltikovičem (protibet.org).

Prostřednictvím poutníků poznáváme nejen běžný život Tibeťanů, ale hlavně jejich duchovní pojímání světa a bytí v něm. Zatímco v naší společnosti je smrt považována za tabu a většina lidí se o ní bojí mluvit, tibeťané mají přípravu na smrt dokonale rozpracovanou. Smrt je šancí, jak proniknout do podstaty věcí.

V kruhu znovuzrození
V kruhu znovuzrození

V KRUHU ZNOVUZROZENÍ. Hlavním motivem hodinového dokumentu je pouť kolem hory Kailás, nejposvátnější hory Asie, posvátné jak pro buddhisty, tak pro hinduisty, džinisty a bönisty. Kailás má tvar pyramidy, na každou světovou stranu pod ním pramení velká asijská řeka; je považován za osu vesmíru, střed světa. Nachází se v západním Tibetu a cesta kolem něj představuje psychicky i fyzicky nejnáročnější náboženskou pouť na naší zemi. Prostřednictvím poutníků poznáváme nejen běžný život Tibeťanů — vesničanů, nomádů, ale hlavně jejich duchovní pojímání světa a bytí v něm. Pozoruhodný a pro nás inspirující je tibetský koncept smrti, podle kterého se Tibeťané během života na smrt připravují, zbavují se strachu z ní a berou ji jako šanci, předěl k novému a lepšímu životu v nekonečném koloběhu existencí v různých sférách bytí. Stejně tak inspirující je postoj každého Tibeťana — ví, že šťastný bude jen tehdy, když budou šťastní všichni kolem a proto soucítí se všemi bytostmi. (2003, režie: Viliam Poltikovič)

Dotek z druhého břehu
Dotek z druhého břehu

DOTEK Z DRUHÉHO BŘEHU. Hlavní představitelka nachází cestu k tibetskému pojetí, které se ke smrti staví otevřeně, nevnímá ji tragicky, ale jako významný předěl ve věčném koloběhu proměn. Zatímco v naší společnosti je smrt považována za tabu a většina lidí se o ní bojí mluvit, tibeťané mají přípravu na smrt dokonale rozpracovanou a v mnohém přínosnou i pro nás. Umírající je veden ke zklidnění, k tomu, aby si uspořádal své věci i myšlenky a připravil se na odchod do jiného bytí. Smrt je šancí, jak proniknout do podstaty věcí. Průvodkyně filmem, Edita Kleckerová, se k tibetské duchovní kultuře dostává ve chvíli, kdy jí v hospicu umírá těžce nemocný tatínek. Podaří se jí podniknout cestu do Tibetu, kde zažívá bezprostřední zkušenost s tolik odlišnou kulturou, ale nachází zde i motivaci ke změnám ve svém osobním životě. (Režie: Viliam Poltikovič, scénář: Richard Erml, Viliam Poltikovič, odborná spolupráce: Zuzana Ondomišiová) Dotek z druhého břehu (ceskatelevize.cz)

^ na začátek stránky

Malá galerie Vlastivědného muzea ve Slaném v 17.30

Tibet a tibetské sbírky v Náprstkově muzeu v Praze

Nejenom o unikátních tibetských sbírkách v Náprstkově muzeu v Praze, ale i o malování tibetských thank bude vyprávět Mgr. Helena Heroldová, Ph.D., kurátorka tibetských sbírek v Náprstkově muzeu v Praze.

Mgr. Helena Heroldová, Ph.D., vystudovala orientalistiku-sinologii na Katedře Asie a Afriky Karlovy Univerzity v Praze. Doktorandské studium v oboru moderní čínská literatura absolvovala v Ústavu Dálného východu Karlovy Univerzity v Praze. Jako studentka čínského jazyka absolvovala stáže v Center of Teaching Chinese Language for Foreigners, Beijing University, Peking a v Beijing Language Institute, Peking. Věnuje se také pedagogické činnosti, expertní činnosti pro muzea a veřejnost, přípravě výstav a v neposlední řadě také překládá z čínštiny. Je kurátorkou asijského oddělení (čínská, vietnamská a lamaistická sbírka) Náprstkova muzea v Praze. Mgr. Helena Heroldová (Národní muzeum)

^ na začátek stránky

Městské kino ve Slaném v 19.30

Nářek sněžného lva

Dokumentární film odhalující temná tajemství současných tibetských dějin. www.cryofthesnowlion.com

Nářek sněžného lva
Nářek sněžného lva

Tento oceněný dokumentární snímek, filmovaný během devíti cest Tibetem, Indií a Nepálem, představuje dekádu usilovné práce. Film provádí diváky po dlouho zakázané „střeše světa“ s nebývalou obrazovou bohatostí. Od zřídka viděných rituálů v odlehlých klášterech po koňské závody s Khampskými válečníky; od nevěstinců a slumů ve svatém městě Lhase po velkolepé himálajské vrcholy a průsmyky stále rušné nomádskými karavanami jaků. Temná tajemství současných tibetských dějin se ve filmu odhalují díky síle výpovědi osobních příběhů a rozhovorů, doprovázených souborem tajných a archivních záběrů, které nikdy předtím nebyly sestaveny do jednoho filmu. Hrají: Ed Harris, Tim Robbins, Martin Sheen, Shirley Knight, Susan Sarandon (USA, 2002, 104 min)

^ na začátek stránky

Knihovna Václava Štecha ve Slaném, celý týden 30. března—3. dubna 2009

Týden tibetské kultury v knihovně V. Štecha ve Slaném

30. a 31. března v pobočce Na Dolíkách vždy od 10 hodin a 1. a 2. dubna v dětském oddělení knihovny vždy od 10 hodin — TIBET — TAJEMSTVÍ ČERVENÉ KRABIČKY — beseda pro žáky 4. tříd o knize Petra Síse • 30. března—2. dubna po celou otevírací dobu pobočky Na Dolíkách — XIZANG ZIZHIQU — vědomostní soutěž pro děti o Tibetu plném tajemství a záhad • 30. března—2. dubna ve studovně knihovny V. Štecha ve Slaném — TIBET NA INTERNETU — internetové adresy o Tibetu a organizacích, které Tibetu pomáhají. www.knihovnaslany.cz

^ na začátek stránky

Na všech akcích Dnů tibetské kultury ve Slaném můžete ochutnat tibetský nápoj z čaje ”časuma“.